1. Majstrovstvá Európy rušňovodičiek vo Zvolene

Už po 15. krát sa v polovici septembra zišli vo Zvolene priaznivci železnice na GRAND PRIX SLOVENSKO 2013. Podujatie, ktoré sa každoročnej teší veľkej obľube, aj tento rok navštívilo množstvo návštevníkov, pre ktorých bol pripravený bohatý program. Okrem tradičných disciplín ako sú preteky historických parných rušňov a jazdy mimoriadnych vlakov do Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice, Kriváňa a Krupiny, pripravili tento rok organizátori aj jednu novinku. Boli ňou 1. Majstrovstvá Európy rušňovodičiek. Súťažiace zo Slovenska a Čiech si svoje sily zmerali na posunovacích rušňoch T712. Spomedzi všetkých bola najrýchlejšia Antónia Vlčáková z Oravskej lesnej železnice.
V pretekoch historických parných rušňoch prvenstvo obhájila posádka malého zeleného rušňa z Budapešti. Na druhom mieste skončila posádka z Olomouca a tretie miesto patrilo domácemu zástupcovi z Klubu historickej techniky Zvolen.
Návštevníci areálu železničnej nákladnej stanice mohli okrem parných rušňov obdivovať aj historické a moderné motorové vozne či modely železníc, vzhliadnuť výstavu historických pohľadníc so železničnou tematikou a výstavu karikatúr. Pre deti bol už tradične pripravený detský vozeň (nákladný vozeň ZSSK CARGO radu Habbillns), v ktorom si mohli kresliť, fotiť sa či pozrieť si expozíciu prezentujúcu výherné práce detí, ktoré sa zúčastnili súťaže v kreslení – Bezpečnosť na železničných priecestiach vyhlásenou Medzinárodnou železničnou úniou (UIC).