Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.
Zastav sa, lebo vlaky sa nezastavia

Aktuality

Zastav sa, lebo vlaky sa nezastavia

Hoci sú vlaky dobre počuteľné, keď prechádzajú popri Tebe, zvuk sa od nich šíri najmä do strán. Vlak pre jeho hladký pohyb po koľajniciach pred sebou vydá len málo zvuku, preto keď vlak spozoruješ, môže už byť príliš neskoro. Naše nákladné vlaky majú hmotnosť až 2 000 ton a do úplného zastavenia môže mať brzdná dráha aj niekoľko kilometrov.

Mnohí z nás počas chôdze vnímame viac dianie v mobile, ako to, čo sa deje okolo nás. Hranie sa s mobilným telefónom a počúvanie hudby cez slúchadlá znižuje šancu, aby sme vlak včas spozorovali alebo začuli. Tento odkaz je preto dnes dôležitejší, než kedykoľvek predtým.

Zastav sa vždy, keď bude priecestie signalizovať prichádzajúci vlak a vychutnaj si jeho prejazd, silu ľudského umu, vďaka ktorej dnes vlaky dokážu prepravovať tak fascinujúce objemy nákladov. Naviac teraz, vďaka podpore Európske komisie - Výkonnej agentúry Komisie pre inováciu a siete (INEA), inštalujeme nové brzdové LL klátiky do viac než 2 000 nákladných vagónov ZSSK CARGO, ktoré znižujú hluk šírený vzduchom a redukujú vibrácie a otrasy.

Železničné priecestia na menších regionálnych tratiach nemajú takú vyťaženosť, preto môže byť prejazd vlaku neočakávanejší. Pred priecestím bez signalizácie vždy zastav, či už ideš pešo, na bicykli alebo autom. Niekoľkokrát sa pozri na obe strany a až keď máš úplnú istotu, že sa ani z jednej zo strán neblíži vlak, prejdi čo najrýchlejšie cez priecestie.

Nikdy však neprechádzaj koľaje mimo železničných priecestí. Naši rušňovodiči sú ostražití, svoju trať dobre poznajú a sú vždy pripravení varovať Ťa zatrúbením najmä v okolí priecestí. Tvoja opatrnosť je ale najväčšou prevenciou, neriskuj preto pár sekúnd života, ktoré Ťa môžu stáť život.

Chceme, aby u Teba v obci či meste jazdilo menej kamiónov – kvôli otrasom, vibráciám, hluku a prachu. Do vagónov inštalujeme nové tiché brzdové LL klátiky, aby bola naša preprava ekologická a čo najtichšia. Výsledkom je zníženie hluku až o 10 dB, čo predstavuje 50% hluku vnímaného človekom.

Naša tichšia jazda si vyžaduje Tvoju obozretnosť, aby kontakt s rušňovodičom bolo len priateľské zamávanie s úsmevom a veselé zahúkanie lokomotívy bezpečne prechádzajúcej po koľaji.

Ďakujeme.

Stiahni si edukatívny plagát:

Galéria

Prihláste sa na odber noviniek ! Ozvite sa nám! Newsletter

Kontakty

Opýtajte sa nás

Informačná povinnosť k službe Infoservis "Opýtajte sa nás"

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.

Tomášikova 28B 821 01 Bratislava
IČO: 35914921 IČ DPH: SK2021920065 OR: Mestský súd Bratislava III,
Oddiel Sa, vložka č. 3496/B