Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.
Na histórii nám záleží

Aktuality

Galéria

Na histórii nám záleží

Tento piatok ste na trati zo Spišskej Novej Vsi do Trenčianskej Teplej mohli zachytiť krásne duo - historický elektrický rušňeň bobina E499.062 ("bobinu") v závese s našou "dvojičkou" 131.001/002 vo výrobnom retro nátere. Smerovali na festival parných lokomotív, ktorý svojimi rušňani i "kreatívnym vagónom" podporilo ZSSK CARGO.
Cesta týchto unikátov mala však ešte ďalší, symbolický význam.

Rozlúčka jednosmerných legiend s traťou Žilina - Púchov

Trať Žilina - Púchov patrila medzi prvé elektrifikované úseky v Československu (otvorený 2.10.1960), pričom viac ako 60 rokov tu jazdili elektrické jednosmerné rušne na napätie 3 kV. ZSSK Cargo tu realizovalo značnú časť svojich dopravných výkonov; či už v pokračovaní do Bratislavy (predovšetkým železná ruda do Páleniska) alebo v smere zo Žiliny cez Púchov na Horní Lideč, Lhotky nad Bečvou a ďalej do ČR.
Rušne radu E499.0/140 - "bobiny", neskôr aj E479.1/131 - "dvojičky" patrili medi typické, ba doslova ikonické stroje severoslovenských elektrifikovaných tratí, za dlhú históriu svojho pôsobenia sa stali rovnocennými legendami. V blízkej budúcnosti po dokončení koridorových prác v úseku Žilina - Púchov sa však plánuje zmena trakčného napájacieho systému na striedavý 25 kV. Obzvlášť zaujímavý je pritom úsek Považská Bystrica - Púchov, ktorý po dokončení bude vedený v úplne novom telese. Cez už hotový nový tunel a estakádu ponad priehradu Mládeže pritom nikdy elektrické rušne 3 kV vlastnou silou nešli a po prepnutí napájania už ani nepôjdu.

Za všetkým hľadaj nadšencov

Oba rušne boli opravované a do historických náterov uvedené v našom depe v Spišskej Novej Vsi, za čo patrí jeho zamestnancom, ale aj všetkým vlakovým nadšencom (Železničný klub Tatran), vďaka ktorým sa tieto renovácie uskutočnili, naša vďaka. ZSSK CARGO záleží na histórii a snaží sa ju zachovať aj pre ďalšie generácie.

Autor fotografie: © Stanislav Murčo

Prihláste sa na odber noviniek ! Ozvite sa nám! Newsletter

Kontakty

Opýtajte sa nás

Zaškrtnutím príslušného políčka súhlasím, ako dotknutá osoba, so spracúvaním osobných údajov v zmysle priloženého znenia súhlasu.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.

Drieňová 24 820 09 Bratislava
IČO: 35914921 IČ DPH: SK2021920065 OR: Okresný súd Bratislava 1,
Oddiel Sa, vložka č. 3496/B