Preprava hasičskej techniky na pomoc Ukrajine

Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine hrá železnica dôležitú úlohu ako v zásobovaní, tak aj pri evakuácii obyvateľstva. ZSSK CARGO bola aktívna najmä pri zvýšených prepravách železnej rudy a aktívne pomáha Ukrajine pri vývoze obilia, ktoré nie je možné exportovať pre blokované námorné prístavy. Začiatkom mája „prebehla“ naprieč celým Slovenskom aj jedna výnimočná preprava.

Informácie o tom, ako sa celá Európa zomkla na pomoc ozbrojeným konfliktom postihnutej Ukrajine, prinášajú médiá denne. Už menej sa hovorí o tom, ako sa samotná „železnica“ podieľa na tejto pomoci. ZSSK Cargo pomáha nielen pri dovoze a prekládke humanitárnej pomoci. Tým, že máme s Ukrajinou spoločné hranice, cez naše územie prechádzajú aj špeciálne, mimoriadne prepravy. Jedna z nich sa uskutočnila začiatkom mája 2022 a jej náklad bol skutočne unikátny: celkovo 45 požiarnych vozidiel, ktoré venovali rôzne hasičské zbory z celého Talianska. Ich preprava sa uskutočnila v celej dĺžke po železnici.

Minimum presahu, maximum pomoci

O tom, že hasičská technika je aktuálne na Ukrajine nesmierne cenná, niet pochýb. Kvôli bombardovaniu a bezprecedentnému množstvu zásahov je práca hasičov absolútne esenciálna, neopomenuteľná. Aj preto je takáto zásielka tak dôležitá.

Jednalo sa pochopiteľne o mimoriadnu zásielku, hoci vozidlá presahovali rozmery zvyčajne prepravovaných tovarov len minimálne. Zákazníkom pre ZSSK Cargo bola talianska spoločnosť Mercitalia. Tá je nákladnou spoločnosť talianskej železničnej skupiny Ferrovie dello Stato (FS).

Štyri skupiny vozňov do jednej ucelenej súpravy

V Taliansku bol vlak zložený zo štyroch skupín vozňov, z rôznych kútov krajiny. Niektorá hasičská technika pochádzala až z najjužnejšieho cípu Talianska – z ostrovnej Sicílie. Nakládka na železnicu sa uskutočnila na štyroch miestach: šesť vozňov pricestovalo z mesta Bari v Apúlii, tri vozne z mesta Palmanova neďaleko Benátok, z Bologne prišlo sedem a z Turína šesť vozňov. Nákladné autá, pickupy, aj osobné vozidlá a prívesy sa v súprave nízkostenných vozňov Rgs spojili v stanici Cervignano del Friuli neďaleko Terstu, aby cez Rakúsko pricestovali ako jeden vlak až do Bratislavy-Petržalky.

Keď štafetu prevezme ZSSK CARGO

Najväčší a celosieťový nákladný železničný dopravca na Slovensku mal za úlohu prepraviť 28 nákladných hasičských áut, 13 cisterien, 1 príves, 2 pickupy a 1 minivan naprieč celým Slovenskom až do cieľovej stanice. Po asi dvojtýždňovom procese hľadania ideálneho miesta a riešenia dopravnej trasy bola ako najvhodnejšia cieľová stanica zvolená Veľká Ida. Umožňuje totiž nielen plynulú vykládku, ale poskytuje aj priestory pre nutné zaškolenie od talianskych kolegov predtým, ako ukrajinskí hasiči vyrazia v darovaných vozidlách opäť zachraňovať životy a majetok.

Napriek mnohým prekážkam celá preprava prebehla bez výraznejších problémov, a to predovšetkým vďaka usilovnej a neúnavnej práci našich dispečerov.