„Skrytá“ vozba automobilov na Ukrajinu

„Skrytá“ vozba automobilov na Ukrajinu

Na železničnom priecestí zaznie výstražný signál a po chvíli sa spúšťajú rampy. Zvuk čakajúcich áut čoskoro prehlušuje zvuk blížiaceho sa nákladného vlaku. Pri pohľade na ucelenú súpravu krytých vozňov sotva niektorý z čakajúcich vodičov vie, že mu pred očami prebiehajú ďalšie desiatky áut. Tie však ich finálna montáž ešte len čaká.

Spoločnosť ZSSK CARGO dlhodobo spolupracuje s inými prepravcami z Európy, ktorí sa spoliehajú na jej služby na území Slovenska. Už 15 rokov takáto spolupráca funguje aj s ČD Cargo. Na českom území každý týždeň vznikne ucelená súprava krytých vozňov Habbins, ktorá smeruje z Mladej Boleslavy, naprieč Českou republikou a Slovenskom až na ukrajinské hranice. Ich nákladom sú nové autá.

Štyri autá na vozeň

Z dôvodu ochrany domáceho trhu zaviedli krajiny ako Rusko a Ukrajina dovozné clá, ktoré by dovoz hotových vozidiel značne predražili. Poprední európski výrobcovia zareagovali tým, že vozidlá dopravujú ako „polotovary“ a teda len po čiastočnej montáži. Tie sú naložené do kontajnerov, alebo krytých vozňov a dopravené za hranice Schengenu tak, aby v jednej z montážnych fabrík na ruskom a ukrajinskom území dostali svoju finálnu podobu. Jedným z takto konajúcich výrobcov je aj česká Škoda Auto. Do krytého vozňa sa postupnou optimalizáciou dnes zmestia až štyri vozidlá – samostatne karoséria, aj motor.

Solomonovo a jeho potenciál

Kým v Rusku je centrom montáže automobilov mesto Kaluga, na Ukrajine je ním Solomonovo, po slovensky – Šalamúnovo. Táto obec s necelými 1 500 obyvateľmi leží len dva kilometre za slovenskou hranicou, ešte pred mestečkom Čop, ktoré je protiľahlou stanicou k pohraničnej Čiernej nad Tisou na slovenskej strane. Priamo sem vedie aj železničná trať štandardného rozchodu. Je preto veľmi výhodné dopraviť autá na finálnu montáž práve sem, keďže nie je nutná prekládka tovaru na široký, východoeurópsky rozchod.

Veľké možnosti priemyselnej zóny

Tunajšia spoločnosť Eurocar je prijímateľom vlakov s rozloženými automobilmi z Mladej Boleslavi. Z jej montážnych liniek schádzajú štyri modely značky Škoda. Medzi nimi aj najnovší model Kodiaq. Budúci rok oslávi tento montážny podnik už 20 rokov svojej existencie. Prežil aj krízu a útlm výroby okolo roku 2014 a od roku 2017 jeho produkcia opäť narastá: minulý rok zišlo z jeho liniek takmer 3 400 vozidiel. No potenciál tunajšej priemyselnej zóny je niekoľkonásobne vyšší – 80 až 100 000 vozidiel.

Dôsledné balenia na druhú

V každom z krytých vozňov s posuvnými dverami sa prepravujú štyri dôsledne zabalené vozidlá: karosérie zvlášť, motory zvlášť. Preprava takýmto spôsobom má okrem colných výhod aj ďalší benefit, ktorý je problémom pri bežnej doprave pre automobilový priemysel: ochrana áut pred poškodením. Loženie nových áut na bežné vozne, ktoré sú určené na ich prepravu, ich vystavuje riziku vandalizmu, či iných poškodení. To sa autám v krytých vozňoch nestane: veď bežný človek, popri ktorom vlak prechádza, ani len netuší, čím je plne naložený.

Východoslovenské prekladiská v plnom nasadení

Pracoviská Východoslovenských prekladísk, to je predovšetkým práca pri prekládke hromadných substrátov smerujúcich z východnej do strednej a západnej Európy. No služby tohto pracoviska ZSSK CARGO využívajú aj spoločnosti exportujúce opačným smerom – na Ukrajinu.

V Čiernej nad Tisou, kam počas celej štyristo kilometrovej cesty od českých hraníc ťahala súpravu jedna z dvojičiek ZSSK CARGO radu 131, dochádza k dôslednej prehliadke a rozdeleniu súpravy na dve časti. Jednu tvoriaca karosérie, druhú motory. Tie sú separátne presunuté do Čopu, kde sú odovzdané ukrajinským kolegom k posunu na vlečku spoločnosti Eurocar.

Fakt, že tieto prepravy prebiehajú už takmer dve dekády, je dôkazom profesionality každej zo zúčastnených strán. V segmente automotive sú klienti nároční, ale vďaka stopercentnej spolupráci so špedičnou spoločnosťou a českými kolegami  prebiehajú pravidelné týždenné prepravy úplne hladko. Vďaka včasnej a dobrej komunikácii sú tímy na ukrajinskej hranici vždy dobre pripravené na prevzatie ďalšieho nákladu nových áut k finálnej montáži.

© 2024 ZSSK CARGO - Všetky práva vyhradené
ZAYOmedia.com