Spanilá jazda prilákala železničných nadšencov

Spanilá jazda prilákala železničných nadšencov

"Mimoriadnu jazdu nostalgického expresu zo Spišskej Novej Vsi do Prahy som si nesmierne užil. Vynorili sa mi spomienky z čias, keď sme v týchto vozňoch cestovali bežne," zaspomínal si jeden z cestujúcich na víkendovej jazde Železničného klubu Tatran, ktorej spoluorganizátorom bola aj ZSSK CARGO.
V piatok ráno vyštartoval nostalgický vlak v čele s našou "dvojičkou", rušňom 131 (E479.1) v retro nátere, zo svojho domovského depa v Spišskej Novej Vsi a vydal sa na dlhú cestu do stovežatej Prahy. Dvojička bola mimochodom prvýkrát v Prahe, vďaka čomu sa jej dostalo aj patričnej pozornosti. Desiatky fotografov popri trati, na železničných staniciach a samozrejme na pražskom hlavnom nádraží jej venovali mimoriadnu pozornosť. Počas celej jazdy pristupovali a vystupovali nielen železniční nadšenci, ale aj tí, ktorí si chceli staré časy pripomenúť a zažiť takúto jazdu na vlastnej koži. Medzi cestujúcimi nechýbali ani fanúšikovia železníc z Poľska, Anglicka, Rakúska či Maďarska.
Program akcie pokračoval aj v sobotu - jazdou pod hrad Karlštejn a aj mimoriadnou jazdu nákladného vlaku na trati Praha-Libeň – Praha-Krč – Zadní-Třebaň – Beroun. Na Masarykom nádraží sa v kabíne dvojičky prestriedali desiatky zvedavcov, ktorí si chceli posedieť na rušňovodičskej stoličke, alebo si iba tak užiť pohľad z kabíny. Deťom bolo dovolené si aj zatrúbiť, a tak prilákať ešte viac pozornosti. A retro dvojička spolu s rekonštruovanými osobnými vozňami klubu Tatran a jedálenským vozňom Detskej železnice o pozornosť veru nemali núdzu. V rámci mini výstavy im spoločnosť robili aj ďalšie lokomotívy v retro náteroch - ES 499.1006, E 669.2168 a E 469.2001. Priamo vo vlaku si cestujúci mali možnosť pozrieť si krátke promo videá, napríklad aj z rekonštrukcie osobných vozňov, či z prvej jazdy retro dvojičky pred troma rokmi.
Aj keď niektorých horúce letné dni vo vlaku bez klimatizácie iste odradili, mladý, ale skúsený personál klubu Tatran sa všetkým snažil chvíle vo vlaku na ceste do/z Prahy maximálne spríjemniť.

(sch)

© 2024 ZSSK CARGO - Všetky práva vyhradené
ZAYOmedia.com